11. apríla 2022, Bratislava – Prvýkrát v histórii Špeciálnych olympiád Slovensko sa konalo zasadnutie komisie športovcov. Pätica športovcov zo 6-člennej komisie s intelektuálnym znevýhodnením mala plný program, ktorý obsahoval seminár o zdravom životnom štýle, či o poskytovaní prvej pomoci. Členovia komisie ďalej rozhodovali o tom, aké oblečenie budú mať reprezentanti na medzinárodných športových podujatiach a na záver absolvovali ortopedickú diagnostiku.
    Šesťčlenná komisia športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko v zložení: Michaela Duchová, Michal Polóni (plávanie), Michaela Oravcová, Dávid Boček (zjazdové lyžovanie), Peter Išpold (triatlon) a Marek Varga (jazdectvo) sú mená, ktoré sa za Slovensko zapisujú do histórie komisií športovcov Special Olympics International. Tieto mená a tváre svojimi športovými výkonmi „búrajú“ na športoviskách mýty verejnosti. Na svojom prvom zasadnutí dokázali opäť „zbúrať“ niekoľko predsudkov o ich zručnostiach a schopnostiach.
V prvom bode zasadnutia sa zamerali na zdravý životný štýl a svoje schopnosti ukázali už pri zostavovaní jedálnička, výberu vhodných potravín a určení správneho množstva potravín. Naučili sa tiež, čo znamená program FIT5. 5x za týždeň cvičiť, 5x za deň jesť, 5x za deň vypiť pohár vody. Naučené poznatky budú na súťažiach Špeciálnych olympiád odovzdávať ďalej svojim športovcom – kamarátom. V druhom bode zasadnutia sa naučili správne poskytovať prvú pomoc. Pracovali s obväzovým materiálom, učili sa techniky zastavenia krvácania a zapamätali si telefónne číslo 112, na ktoré treba privolať rýchlu zdravotnú pomoc. Pod dohľadom skúsenej zdravotníčky a špeciálnej pedagogičky Kataríny Jelenčiakovej, sa naučili, ako v prípade potreby adekvátne zareagovať. Tretí bod rokovania bol členom komisie najbližší. Rozhodli, že v oblečení reprezentantov Špeciálnych olympiád Slovensko bude dominovať biela a červená farba. Prítomní členovia komisie vybrali kompletné oblečenie na medzinárodné súťaže organizované v tomto roku na Malte a v Detroite a na Svetové letné hry v Berlíne v 2023.
    Na záver programu členovia komisie spolu s ďalšími šiestimi športovcami Špeciálnych olympiád absolvovali ortopedický skríning chodidiel. „Vďaka inkluzívnemu prístupu MUDr. Romana Fana a projektu Healthy Impact – Healthy Athletes dostanú športovci s intelektuálnym znevýhodnením už čoskoro nové moderné tenisky s vhodnými ortopedickými vložkami a budú môcť podávať lepšie výkony,“ hovorí koordinátorka projektu Health Impact Veronika Sedláčková.
Prvé zasadnutie komisie športovcov Špeciálnych olympiád Slovenska splnilo svoj cieľ nad očakávania a to hlavne vďaka aktívnemu prístupu samotných členov. „Športovci s intelektuálnym znevýhodnením ukazujú verejnosti, že aj oni majú právo na vzdelanie, majú právo výberu a právo rozhodovať sa. Dokázali, že to vedia. Stačí tak málo, dať im príležitosť a vložiť do nich dôveru,“ dodala prezidentka ŠOS Dominika Nestarcová.
    #smespecial #HealthImpact
» FOTO