Špeciálne olympiády Slovensko sú dnes jedna veľká rodina
-
4. decembra 2018 Bratislava – Špeciálne olympiády sú organizáciou, ktorá združuje športovcov s mentálnym postihnutím, ich rodiny, trénerov, dobrovoľníkov a podporovateľov. Vo svete oslavujú 50.te výročie založenia a na Slovensku sú aktívne už 25 rokov. Za ten čas pripravili stovky súťaží, vzdelávacích aktivít a zároveň hrdo a úspešne reprezentovali našu krajinu na mnohých zahraničných podujatiach a svetových hrách špeciálnych olympiád. Pohľad do minulosti, ale aj začiatok odpočítavania 100 dní do začiatku Svetovej špeciálnej olympiády v Abu Dhabí boli súčasťou slávnostného galavečera v Bratislave.
-
Špeciálni športovci sú úspešní reprezentanti
V Špeciálnych olympiádach Slovensko dnes súťaží, vzdeláva a rozvíja sa viac ako 3 000 ľudí s mentálnym postihnutím. ,,Na svete je nás viac ako 5 miliónov športovcov,” povedala členka Predsedníctva Špeciálnych olympiád Slovensko Silvia Stehová. Silvia sa zhostila úlohy moderátorky slávnostného galavečera a patrí k úspešným reprezentantkám, zúčastnila sa až 3 svetových hier a je 15. násobnou majsterkou Slovenska v plávaní. ,,Máme za sebou roky plné zážitkov a výborných výkonov,” doplnil ju Peter Išpold, viacnásobný majster Slovenska v plávaní, ktorý sa zúčastní Svetových hier v Spojených arabských emirátoch v Abu Dhabí v marci. Do ich začiatku chýba už len 100 dní a Slovensko bude reprezentovať 65 členná výprava, pričom zastúpenie budeme mať až v 10 športoch. Slovensko zatiaľ na Svetových letných hrách Špeciálnych olympiád reprezentovalo 187 športovcov a na zimných 122 športovcov. Priniesli domov 110 zlatých, 90 strieborných a 86 bronzových medailí.
Súčasťou galavečera bola aj módna prehliadka, kde športovci predstavili oblečenie, ktoré im zabezpečila spoločnosť Demišport. V tomto oblečení pôjdu na otvárací a záverečný ceremoniál, na stupne víťazov a na súťaže. ,,Verím, že tak, ako už čičmiansky vzor prináša šťastie slovenským športovcom, prinesie ho aj našim špeciálnym olmypionikom, lebo lebo túžbu víťaziť máme všetci rovnakú,” hovorí Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád.
-
,,Som hrdá na to, že Slovensko sa zviditeľňuje aj prostredníctvom športu osôb s mentálnym postihnutím. Ich výkony a odhodlanie menia strach verejnosti na pocit zvedavosti. Som rada, že môžem byť súčasťou aj tejto športovej špeciálnej olympijskej rodiny,” hovorí olympionička Danka Barteková, ktorá je aj členkou Medzinárodného olympijského výboru. ,,Oslovilo ma, že toto združenie prestalo o integrovaní ľudí s mentálnym postihnutím hovoriť, oni inklúziou žijú. Niet inej lepšej cesty, ako tej, v ktorej sa svety ľudí zdravých a hendikepovaných stretávajú. Výbornou úkažkou je práve unifikovaný šport, v ktorom v tímoch súťažia športovci s a bez mentálneho postihnutia,” dodáva Danka Barteková.