REPREZENTAČNÉ SÚSTREDENIE KAZAŇ 2023

pre lyžiarov, bežkárov a bežcov na snežniciach

    14. – 18. február 2022, Štrbské Pleso – Lyžiarske svahy a trate na bežecké lyžovanie na Štrbskom Plese patria tento týždeň viac ako 30-tim športovcom s intelektuálnym znevýhodnením z celého Slovenska. Špeciálne olympiády Slovensko organizujú sústredenie, na ktorom zabezpečili našim reprezentantom profesionálne podmienky na tréningy, pretože medzinárodné vrcholové podujatie Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád sú už o necelý rok v ruskej Kazani.
Kolotoč tohtoročných domácich podujatí Špeciálnych olympiád Slovensko pokračuje na Štrbskom Plese. Tu sa stretli športovci s intelektuálnym znevýhodnením, ktorí nás budú reprezentovať na Svetových zimných hrách v ruskej Kazani v januári 2023. ,,Na naše sústredenie prišli športovci, ktorí budú Slovensko reprezentovať v zjazdovom lyžovaní, v bežeckom lyžovaní a v behu na snežniciach. Je to pre nich dôležitá súčasť prípravy na zimné hry, preto sme radi, že nikoho nevyradilo ochorenie alebo zranenie,“ hovorí Martina Gogolová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
    Na Štrbskom Plese sa mohli športovci s intelektuálnym znevýhodnením pripravovať v tých najlepších podmienkach. ,,Vyšli nám tu v ústrety. Máme tu vlastný svah, vlastnú trať na slalom a na obrovský slalom. Trate na bežecké lyžovanie sú dokonale pripravené a využívajú ich športovci aj na tréningy v behu na snežniciach. Podarilo sa nám zabezpečiť inštruktorov z lyžiarskej školy, ktorí našich Special lyžiarov zdokonaľujú v jazdení v bránkach,“ dodala Martina Gogolová.
Špeciálne olympiády Slovensko priniesli z posledných svetových zimných hier, ktoré sa konali v rakúskom Grazi a Schladmingu v roku 2017 až 20 cenných kovov – 8 zlatých, 5 strieborných a 7 bronzových medailí. ,,Príprava na Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád v Kazani je v plnom prúde a veríme, že aj tam sa našim športovcom podarí uspieť. Na tomto reprezentačnom sústredení je dôležité sa stmeliť ako kolektív, aby sa športovci medzi sebou lepšie spoznali, spriatelili. Veríme, že koncom roka si ešte podobné podujatie zopakujeme. Tu na Štrbskom Plese sa nám však podarilo vytvoriť také podmienky, aké budú mať športovci aj v Rusku, hoci tam nás pravdepodobne čaká oveľa väčšia zima,” povedala Dominika Nestarcová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.
» FOTO