Na 4. Majstrovstvách Európy Špeciálnych olympiád 2025 v triatlone štartovala prvýkrát aj Slovenka a Peter Išpold ukázal, že šport nepozná hranice – v konkurencii stoviek zdravých bol rýchlejší než väčšina z nich, keď finišoval na neskutočnom 16. mieste! V rámci vyhlásenia výsledkov Špeciálnych olympiád sa stal Majstrom Európy.
Na najväčšom triatlonovom podujatí na Slovensku zažiarili aj športovci s intelektuálnym znevýhodnením. Dominika Medveďová prepísala históriu ako prvá Slovenka v ženskej kategórii a Peter Išpold si vybojoval titul Majstra Európy.
Šamorín sa 17.5.2025 stal dejiskom výnimočného športového podujatia. Napriek nepriaznivému počasiu – teplota vody dosiahla len 12,7 °C, pršalo a fúkal nepríjemný vietor – sa v rámci prestížneho medzinárodného triatlonového festivalu The Championship 2025 postavilo na štart viac ako 2200 športovcov z 52 krajín sveta. Súčasťou tohto podujatia boli aj
4. Otvorené Majstrovstvá Európy Špeciálnych olympiád v triatlone, ktoré sa podarilo zrealizovať za podpory Olympijského tréningového centra x-bionic® sphere, Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, UPS a Challenge Family.
Na štart SPRINT triatlonu (750 m plávanie, 20 km cyklistika, 5 km beh) sa postavilo 23 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením z 9 európskych krajín – a medzi nimi aj vôbec prvá Slovenka v ženskej kategórii, 19-ročná Dominika Medveďová s detskou mozgovou obrnou. Dominika prepísala slovenskú históriu
„Na začiatku bola voda studená, ale potom sa mi už dobre plávalo. Najťažší bol pre mňa bicykel, lebo fúkalo. Teším sa, že budem aj na ďalších pretekoch,“ povedala
Dominika Medveďová po dobehnutí do cieľa so ziskom štvrtého miesta v ženskej kategórii. Jej výkon však prekročil číselné hodnoty – stal sa symbolom odvahy, prekonávania limitov a dôkazu, že šport otvára dvere inklúzii.
Martina Gogolová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko, výkon mladej športovkyne vystihla slovami, ktoré hovoria za všetko: „Keď si sama uvedomila, ako to celé dala, bola aj ona, aj jej mamina dojatá. Jej výkon nenechal jedno oko suché.“
Peter Išpold opäť na vrchole
Vo svojej kategórii dominoval
Peter Išpold (36) – DMO a najúspešnejší triatlonista Špeciálnych olympiád Slovensko. V silnej konkurencii obhájil európsky titul a vylepšil svoj osobný rekord na
1:14:55. Celkovo medzi zdravými športovcami však finišoval na neskutočnom 16. mieste.
„Boli to moje štvrté majstrovstvá Európy. Dnes to nebolo celkom komfortné, ale šlo mi to v pohode. Som šťastný, že som sa stal Majstrom Európy. Sú za tým roky odriekania, driny, sebadisciplína… ale keď človek dokončí preteky, je to silné a krásne,“ vyznal sa Išpold, ktorý je aj ambasádorom Špeciálnych olympiád Slovensko.
Výkony, ktoré inšpirujú aj zdravých ľudí
Zlatý výkon predviedol aj
Ron Beck z Izraela, ktorý obhájil titul Majstrom Európy Špeciálnych olympiád vo svojej vekovej kategórii časom
1:09:47. Jeho výsledok mal dosah ďaleko za hranice Špeciálnych olympiád – v rámci celkového poradia medzi
186 zdravými triatlonistami skončil celkovo
na skvelom šiestom mieste.
„To len potvrdzuje, že výkony športovcov s intelektuálnym znevýhodnením sa dokážu vyrovnať tým zdravým. Sú skrátka motiváciou pre nás všetkých,“ dodáva s hrdosťou športová riaditeľka
M. Gogolová.
Spoločné štarty posilňujú inklúziu
Tohtoročný ročník bol opäť silným dôkazom, že šport môže búrať bariéry. „Je to veľký krok k inklúzii, pretože naši športovci súťažili za rovnakých podmienok ako zdraví pretekári. Sú pre nich obrovskou inšpiráciou,“ vysvetlila prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko Dominika Nestarcová a dodala aj osobný moment: „Najemotívnejším zážitkom pre mňa bolo vítať našich športovcov v cieli. Vidieť radosť v ich očiach, že to zvládli a prekonali samých seba, je neopísateľné.“
Silný signál pre zahraničie aj širokú verejnosť
Organizovanie takéhoto podujatia má ďalekosiahly význam.
„Pre Špeciálne olympiády Slovensko je veľká česť organizovať takéto významné medzinárodné podujatie. Naša organizácia tým vysiela do sveta signál, že sme schopní takéto podujatie na vysokej úrovni zorganizovať. Oceňujú to nielen samotní športovci a ich tréneri, ale tiež naši partneri. Spätná väzba od nich, že sa nám to naozaj podarilo, nás veľmi teší,“ zdôraznila
Veronika Sedláčková, riaditeľka pre medzinárodné vzťahy a na záver dodáva:
„Je to tiež príležitosť ukázať svetu, že aj ľudia s intelektuálnym znevýhodnením dokážu neuveriteľné veci. Zároveň chceme dodať nádej a motiváciu rodičom takýchto detí, že šport im môže úplne zmeniť život.“
Špeciálne olympiády Slovensko sú inkluzívnou športovou organizáciou, ktorá prostredníctvom športu a vzdelávania pomáha deťom, tínedžerom aj dospelým s intelektuálnym znevýhodnením plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti. A práve v Šamoríne ukázali, že ich poslanie má jasný cieľ aj konkrétne výsledky. Dominika. Peter. Ron. A stovky ďalších, ktorí sa rozhodli zabojovať s osudom a zmeniť svoj život prostredníctvom športu.
» VÝSLEDKY