V dňoch 19. až 22. mája 2025 zorganizovala športová organizácia Špeciálne olympiády Slovensko (ŠOS) výnimočné tréningové sústredenie pre mladých športovcov s intelektuálnym znevýhodnením a tiež športovcov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením zapojených do programu MATP (Motor Activity Training Program).
Cieľom bolo zlepšiť športové zručnosti, fyzickú zdatnosť a plavecké schopnosti športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, a zároveň podporiť ich sociálnu integráciu prostredníctvom inkluzívneho prostredia.
Na podujatí sa zúčastnilo 9 MATP športovcov s viacnásobným zdravotným znevýhodnením, ktorí trénovali podľa špeciálne vyvinutého programu MATP zameraného na rozvoj motorických zručností. Doplnilo ich 12 detí vo veku 6 až 11 rokov, zapojených do programu Young Athletes – výchovného tréningového programu Špeciálnych olympiád Slovensko pre výchovu mládeže v športe pre osoby s intelektuálnym znevýhodnením.
Jedinečnosť sústredenia podčiarkla aj účasť štyroch elitných reprezentantov Špeciálnych olympiád Slovensko, ktorí pôsobili ako vyškolení Athlete Assistant Coaches (asistenti trénera):
• Peter Išpold, čerstvý Majster Európy v triatlone
• Šimon Jakuš, víťaz Svetových hier v stolnom tenise a známa tvár tanečnej šou Let’s Dance
• Michaela Oravcová, bronzová medailistka v zjazdovom lyžovaní zo Svetových hier v Turíne
• Darina Krihová, úspešná plavkyňa a medailistka zo Svetových hier v Abú Zabí
Títo skúsení športovci nielenže inšpirovali mladšie generácie, ale zároveň ukázali, že ľudia s intelektuálnym znevýhodnením dokážu byť pre spoločnosť prínosní, ak im poskytneme vhodné prostredie, priestor a príležitosť.
„Faktom je, že spojenie športovcov – reprezentantov ŠOS s malými športovcami a s MATP športovcami funguje výnimočne. Myslím v tom najlepšom zmysle slova. Malí a MATP športovci lepšie prijímajú pokyny a usmernenia od starších športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Toto spojenie je teda unikátne v dvoch rovinách: športovcom – reprezentantom dávame pocit dôležitosti a užitočnosti a malí športovci vďaka ich vedeniu napredujú rýchlejšie a získavajú si svoje športové vzory aj v rámci Špeciálnych olympiád,“ uviedla Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
Tréningový program prebiehal v dvojfázovom režime – na suchu aj vo vode. Cieľom bolo zlepšiť športové zručnosti, fyzickú zdatnosť aj plavecké schopnosti zúčastnených športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Významný prínos mal kemp aj z pohľadu sociálneho rozvoja – umožnil účastníkom socializovať sa v kolektíve, rozvíjať komunikačné zručnosti a nadväzovať nové priateľstvá.
Súčasťou programu bola aj aktívna účasť rodičov a trénerov, ktorí si navzájom vymieňali skúsenosti a osvojovali si nové tréningové metódy. Prítomnosť detí bez intelektuálneho znevýhodnenia ako inkluzívnych partnerov vytvorila jedinečné prostredie, v ktorom sa inklúzia stala prirodzenou súčasťou športového rastu a bola inkluzívnou čerešničkou úspechu tohto tréningového sústredenia.
Špeciálne olympiády Slovensko sú inkluzívnou športovou organizáciou, ktorá prostredníctvom športu a vzdelávania pomáha deťom, tínedžerom aj dospelým s intelektuálnym znevýhodnením plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti.