Na Dni mladých športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko deti najviac zaujali basktebal a futbal

    27. mája 2022, Bratislava – K podujatiam organizácie Špeciálne olympiády Slovensko patrí Deň mladých športovcov. Deti rôznych vekových kategórií s aj bez intelektuálneho znevýhodnenia si ho po pandemickej prestávke mohli opäť naplno užiť v Športovej hale Elán aj vďaka podpore Olympijského klubu Bratislava. Čakali na nich rôzne zábavné disciplíny a športové výzvy, pričom ich prišla podporiť olympijská víťazka Zuzana Rehák Štefečeková.
Špeciálne olympiády Slovensko (ŠOS) sa venujú športovcom s intelektuálnym znevýhodnením všetkých vekových kategórií. Program Mladí športovci sa zameriava na deti od dvoch do dvanástich rokov a jeho cieľom je naučiť ich základné športové zručnosti ako beh, kopanie, hádzanie a chytanie. ,,Máme skúsenosť, že s farebnými a zábavnými pomôckami sú pre deti tieto športové aktivity ešte atraktívnejšie. Teší ma, že na Dni mladých športovcov sme mohli vytvoriť inklúziu a spoločne si zašportovali deti s intelektuálnym znevýhodnením aj bez neho, od škôlkarov až po školákov. A mali sme tu aj kamarátov z Ukrajiny,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Deti si podľa nej okrem toho týmto spôsobom osvoja aj schopnosť deliť sa, striedať sa, postupovať podľa pokynov a prostredníctvom športu sa učia zručnosti aj do normálneho života
Program Mladí športovci pomáha deťom a mládeži nielen športovať, nabáda ich k tomu, aby mali možnosť vybrať si šport, ktorý im najviac vyhovuje a baví ich. Pokiaľ zistia, že ich nejaký šport baví a sú v ňom dobrí, môžu pokračovať ďalej, začlenia sa do cyklu tréningov a súťaží a tí najlepší majú možnosť pokračovať aj na medzinárodné podujatia. ,,Na Deň mladých športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko som prišla prvýkrát aj so svojimi synmi a bol to pre mňa o to väčší zážitok. Znovu sme mali všetci radosť z toho, ako sa deti zapájali, ako prežívali každý vydarený hod či skok. Do disciplín išli naplno, hoci jednoznačne bodovali basketbal a futbal,” zhodnotila Zuzana Rehák Štefečeková, olympijská víťazka a členka predsedníctva ŠOS.