Dňa 1.3. 2022 Predsedníctvo Špeciálnych olympiád Slovensko zaujalo jasný postoj NIE VOJNE NA UKRAJINE, informáciou, že nevyšle reprezentantov Slovenska na Svetové zimné hry Špeciálnych olympiád, ktoré sa mali konať v ruskej Kazani 2023. Dňa 4.3.2022 Special Olympics International zrušil toto podujatie.

    Špeciálne olympiády Slovensko nevyšlú svoj tím športovcov s intelektuálnym znevýhodnením na Svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré by sa mali konať v januári 2023 v ruskej Kazani.

Predsedníctvo Špeciálnych olympiád Slovensko, ktoré nesie plnú zodpovednosť za slovenských športovcov, na svojom per-rollam zasadnutí dňa 1.3.2022 rozhodlo. “Pre útok Ruska na Ukrajinu a prebiehajúcu vojnu na Ukrajine nevyšleme slovenských reprezentantov na žiadne športové podujatie Špeciálnych olympiád, konané na území Ruska. Predsedníctvo sa na tomto stanovisku zhodlo jednohlasne”, hovorí Dominika Nestarcová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.
    „Nechceme a nemôže vyslať športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko do krajiny kde nevieme zaručiť ich bezpečnosť. Nechceme a nemôžeme vyslať športovcov s intelektuálnym znevýhodnením do krajiny, ktorej činy a konanie sú neprijateľné, hrôzostrašné a ktoré nemajú nič spoločné s fair-play, inklúziou a ĽUDSKOSŤOU“, hovorí Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko a predsedníčka Výkonného výboru Special Olympics Europe-Euroazia.

Stojíme, za ľudom Ukrajiny a odsudzujeme činy politického režimu Ruskej Federácie – Tím Special.

#smespecial #specialolympicsslovakia