Špeciálne olympiády Slovensko zorganizovali medzinárodné sústredenie pre malých športovcov s intelektuálnym znevýhodnením

    18. augusta 2022, Vršatské Podhradie – Špeciálne olympiády Slovensko prvýkrát zorganizovali tréningové sústredenie pre svojich najmenších členov. Športovci s Downovým syndrómom a s diagnózou autizmus vo veku 5 až 12 rokov sa 15. až 18. augusta 2022 zoznámili so športovými tréningami v gymnastike, plávaní, vo všeobecnej športovej príprave a v karate. Do tréningov sa okrem slovenských detí s intelektuálnym znevýhodnením zapojili aj rómske deti a deti z Ukrajiny a z USA. Vrcholom podujatia bol Challenge Day Mladých športovcov a podpísanie memoranda o unikátnej spolupráci Špeciálnych olympiád Slovensko s organizáciou Special Olympics Connectitut..
    Špeciálne olympiády Slovensko majú za sebou ďalšiu premiéru v rámci aktivít pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Zorganizovali sústredenie pre svojich najmenších športovcov s Downovým syndrómom a s diagnózou autizmus vo veku 5 až 12 rokov, pričom do tréningov sa zapojili aj rómske deti a deti z Ukrajiny a z USA. ,,Snažíme sa všetko organizovať udržateľne a s perspektívou. Tieto sústredenia sú dôležitou športovou prípravou pre budúce talenty Špeciálnych olympiád Slovensko. Verím, že vďaka spolupráci s americkými programami Special Olympics Florida a Connectitut dostanú naši športovci príležitosť zúčastniť sa sústredení so športovcami Special Olympics v USA. Táto skúsenosť ich určite posunie nielen v kariére, ale aj v živote,“ uviedla Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
» FOTO
    Špeciálne olympiády Slovensko na sústredení podpísali historicky prvé memorandum o spolupráci so Special Olympics Connectitut. ,,Vôbec nejde o formalitu, od tejto organizácie dostaneme podporu 25 000 dolárov práve na podporu ukrajinských športovcov s intelektuálnym znevýhodnením a ich rodín, ktorí utiekli pred ruskou inváziou na Slovensko. Unikátne je to v tom, že ešte nikdy sa takto navzájom programy Špeciálnych olympiád nepodporovali a to je na svete okolo 190 organizácií,“ povedala Eva Gažová. ,,Osud Ukrajiny hýbe celým svetom a našou úlohou je pomôcť ľuďom, ktorí prišli o svoje domovy. Podujatie bolo úžasné, naši malí športovci mali možnosť absolvovať tréningy v gymnastike či plávaní. Zúčastnili sa ich rôzne národnosti, ale nebolo cítiť žiadne rozdiely, všetci športovali s chuťou a naplno,“ skonštatoval Keith Moon zo Special Olympics Connectitut. ,,Veľmi dôležité bolo, že deti si zašportovali a trávili čas nielen v prítomnosti svojich rovesníkov, ale že im pri výkonoch pomáhali aj deti bez intelektuálneho znevýhodnenia a to je presne tá inklúzia, o ktorú sa v organizácii Special Olympics snažíme,“ dodala Cydnee Parsley zo Special Olympics Florida.