Špeciálne olympiády Slovensko súčasťou najväčšej športovej udalosti roka!

    7. marec 2019 Bratislava – V Spojených arabských emirátoch v Abú Zabí bude od 14. – 21. marca 2019 na Svetových hrách Špeciálnych olympiád súťažiť 7500 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením zo 190 krajín sveta. Zo slovenskej 63 člennej delegácie do boja o medaily zasiahne 42 reprezentantov v 10 športoch.
    Svetové hry Špeciálnych olympiád organizujú prvýkrát v regióne Blízkeho východu, v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Zúčastní sa ich 7500 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením zo 190 krajín sveta. ,,Naši reprezentanti, športovci s intelektuálnym znevýhodnením, budú Slovensko reprezentovať až v desiatich športoch z toho v dvoch kolektívnych. Premiérovo sa predstavíme až v troch unifikovaných športoch – vo volejbale, futbale a v stolnom tenise. Sme veľmi radi, že budeme súčasťou najväčšej športovej udalosti roka,“ hovorí Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. ,,Naši športovci sa na letné hry intenzívne a svedomito pripravovali, každý z nich bude chcieť podať čo najlepší výkon. Podstatné však je, aby si tento športový sviatok čo najviac užili,“ dodáva Jana Gantnerová.
Slovenskí reprezentanti sa na 15. Letných svetových hrách Špeciálnych olympiád predstavia v atletike, cyklistike, plávaní, stolnom tenise, tenise, jazdectve, boccii, modernej gymnastike a v unifikovanom futbale a unifikovanom volejbale. ,,V Špeciálnych olympiádach o inklúzii nehovoríme, my ňou žijeme. Sme presvedčení, že športovci s intelektuálnym znevýhodnením a športovci bez intelektuálneho znevýhodnenia sa navzájom najlepšie spoznávajú, keď spolu športujú. Výborným príkladom je práve unifikovaný šport, v ktorom v tímoch súťažia práve športovci s a bez intelektuálneho znevýhodnenia,” vysvetľuje Ján Senko, tréner unifikovaného volejbalu.
    Špeciálnym oylmpionikom budú držať palce aj známe tváre
    Športovci Špeciálnych olympiád už 25 rokov svojimi výkonmi a úspechmi zviditeľňujú našu krajinu aj v zahraničí. ,,Ich odhodlanie prekonávať vlastné limity sú pre nás všetkých, aj pre mňa osobne, nesmiernou inšpiráciou. Preto som ich prišla pred odchodom na svetové letné hry podporiť. Budem im držať palce a dúfam, že sa pripojí celé Slovensko,” povedala olympionička Zuzana Rehák Štefečeková. Spolu so strelkyňou Dankou Bartekovou patria k hrdým ambasádorkám Špeciálnych olympiád Slovensko, vo svete sú to napríklad monacká princezná Charlene, plavec Michael Phelps či tenistka Li Na. Priamo v Abú Zabí to budú futbalista Didier Drogba a krasokorčuliarka Michelle Kwanová. Slávnostný otvárací ceremoniál Svetových hier Špeciálnych olympiád sa uskutoční 14. marca 2019 v Abú Zabí na štadióne Zayed Sports City. Okrem športovcov si ho užije viac ako 40 000 divákov a organizátorom bude vypomáhať až 20 000 dobrovoľníkov.
» TLAČOVÁ SPRÁVA