Najkrajšia inklúzia: V unifikovanom stolnom tenise sme získali zlato!

    19. marec 2019 Abú Zabí – K najsledovanejším disciplínam na Svetových letných hrách Špeciálnych olympiád patria zápasy v unifikovaných športoch, kde v tímoch hrajú športovci s aj bez intelektuálneho znevýhodnenia. Slovensku veľkú radosť urobil tandem Matúš Mikle a Markus Tonkovič, ktorí v stolnom tenise získali zlato.
    Boj o šťastnú siedmu zlatú slovenskú medailu dopadol výborne, unifikovaní stolní tenisti vo finálovom zápase porazili Rusko na sety 3:1. ,,Bol to výborný zápas, snažili sme sa a urobili sme maximum preto, aby sme zvíťazili. Zlatá medaila je fantázia, o tom som sníval, byť zlatý,“ povedal Matúš Mikle (27), športovec Špeciálnych olympiád. ,,Tieto hry sú pre mňa zážitkom, spoznal som nových ľudí, skvelé podujatie,“ doplnil Mikle. Tandem s unifikovaným partnerom Markusom Tonkovičom (20) tvorí už päť rokov. ,,S Matúšom si rozumieme, dosť veľa spolu trénujeme a mali sme možnosť sa na tieto hry dobre pripraviť. Chceli sme zabojovať a sme šťastní, že sa to podarilo a máme zlato,“ dodal Tonkovič.
Pekný výsledok dosiahli aj naši unifikovaní futbalisti, ktorí po dramatickom zápase s Čile obsadili konečné 4. miesto, pričom sa dostali do skupiny s najsilnejšími krajinami turnaja. Darilo sa však unifikovaným volejbalistom, ktorí po výhre nad Českom 2:0 budú zajtra bojovať o zlato. ,,My sme prestali o integrovaní ľudí s intelektuálnym znevýhodnením hovoriť, my inklúziou žijeme. A niet lepšej cesty ako tej, v ktorej sa svety ľudí s a bez intelektuálneho znevýhodnenia stretávajú. Výborným nástrojom inklúzie je práve unifikovaný šport,” uviedla Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.