Historický úspech na Svetových letných hrách: Slovensko získalo 35 medailí!

    22. marec 2019 Abú Zabí – Pre Slovensko to boli najúspešnejšie Svetové hry Špeciálnych olympiád. V Abú Zabí sa našim reprezentantom podarilo vybojovať 35 medailí – šesť bronzových, sedemnásť strieborných a dvanásť zlatých. Najväčšie podujatie tohto roka na svete si užilo 7500 športovcov, ktorých viedlo 3000 trénerov.
    V Abú Zabí sa včera sa skončilo vrcholné športové podujatie pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Slovenskí reprezentanti si v konkurencii športovcov zo 190-ich krajín počínali veľmi úspešne. ,,Spolu sme vybojovali 35 medailí – 12 zlatých, 17 strieborných a 6 bronzových. Teší nás samozrejme tento výsledok, ale dôležité je aj to, že pre našich športovcov boli hry úžasným zážitkom a skúsenosťou,” povedala Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
Víťazné medailové umiestnenia si vybojovali plavkyne Vanda Kračúnová (100 m prsia, 200 m prsia) a Darina Krihová (25 m prsia). Medzi atlétmi to bola Adela Mižigárová (skok do výšky) a Simona Horváthová (skok do diaľky). V cyklistike zlato získal Michal Štubňa (500 m časovka). Zo zlata sa tešili moderné gymnastky – Gizela Billíková získala zlaté kovy s náčiním (kužele, švihadlo) a vo viacboji a Dominika Radojevská s loptou. Najvzácnejší kov vybojoval v súťaži jednotlivcov tenista Jaroslav Kulina. ,,Svetové hry ponúkli svetu myšlienku, že šport je tá najkrajšia a najľahšia cesta inklúzie. V Špeciálnych olympiádach máme nástroj inklúzie, ktorou je unifikovaný šport, kde v tíme hrá športovec aj bez intelektuálneho znevýhodnenia. A toto je cesta, spájať ľudí všetkých odlišností,” uviedla Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Práve v unifikovanom stolnom tenise získali Matúš Mikle (športovec Špeciálnych olympiád Slovensko) a Markus Tonkovič zlatú medailu.
    Svetové hry Špeciálnych olympiád zorganizovali prvýkrát v regióne Blízkeho východu, v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Účastníci ich zhodnotili ako najlepšie zorganizované podujatie v 50. ročnej histórii, zapojených bolo 20-tisíc dobrovoľníkov. Súčasťou hier bol aj otvárací a záverečný ceremoniál, sprievodný kultúrny program a séria skríningových vyšetrení športovcov v rámci programu Zdraví športovci.
» TLAČOVÁ SPRÁVA » PREHĽAD MEDAILÍ