V unifikovanom stolnom tenise zlato, vo volejbale striebro!

    20. marec 2019 Abú Zabí – K najsledovanejším disciplínam na Svetových letných hrách Špeciálnych olympiád patria zápasy v unifikovaných športoch, kde v tímoch hrajú športovci s aj bez intelektuálneho znevýhodnenia. Slovensku veľkú radosť urobil tandem Matúš Mikle a Markus Tonkovič, ktorí v stolnom tenise získali zlato. Dnes sa zo zisku striebra tešili unifikovaní volejbalisti.
    Náročný turnaj majú za sebou reprezentanti Špeciálnych olympiád Slovensko, ktorí v unifikovanom volejbale na Svetových letných hrách v Abú Zabí obsadili druhé miesto. ,,Rusi sú v unifikovanom volejbale svetová špička, vo finále sme im však boli rovnocenným súperom. Chcem sa poďakovať celému tímu a chlapcom, unifikovaným partnerom, že dokázali spojiť sily a podporovali našich športovcov s intelektuálnym znevýhodnením. Výborne sa zohrali,“ zhodnotil Ján Senko, tréner unifikovaného volejbalu. ,,Dnes sme išli do stretnutia s tým, aby sme zahrali čo najlepší volejbal, pobaviť divákov a vedeli sme, že to bude s Ruskom náročné. Zo striebra sa však veľmi tešíme, sme šťastní a pozdravujeme na Slovensko,“ odkázal Peter Malachovský, unifikovaný partner. Medaily našim chlapcom odovzdala legenda volejbalu – Srb Vladimir Grbić. ,,Finále bol dobrý zápas, mám zážitok na celý život,“ doplnil Matej Čonka, športovec Špeciálnych olympiád Slovensko.
Boj o zlato dopadol výborne pre unifikovaných stolných tenistov, ktorí vo finálovom zápase porazili Rusko na sety 3:1. ,,Bol to výborný zápas, snažili sme sa a urobili sme maximum preto, aby sme zvíťazili. Zlatá medaila je fantázia, o tom som sníval, byť zlatý,“ povedal Matúš Mikle (27), športovec Špeciálnych olympiád. ,,Tieto hry sú pre mňa zážitkom, spoznal som nových ľudí, skvelé podujatie,“ doplnil Mikle. Tandem s unifikovaným partnerom Markusom Tonkovičom (20) tvorí už päť rokov. ,,S Matúšom si rozumieme, dosť veľa spolu trénujeme a mali sme možnosť sa na tieto hry dobre pripraviť. Chceli sme zabojovať a sme šťastní, že sa to podarilo a máme zlato,“ dodal Tonkovič. Pekný výsledok dosiahli aj naši unifikovaní futbalisti, ktorí po dramatickom zápase s Čile obsadili konečné 4. miesto, pričom sa dostali do skupiny s najsilnejšími krajinami turnaja.
    Posledný súťažný deň na Svetových letných hrách Špeciálnych olympiád dopadol výborne pre plavkyňu Vandu Kračúnovú (16), ktorá získala druhé zlato, po disciplíne 200 m prsia to bolo víťazstvo aj v disciplíne 100 m prsia. Medzi atlétmi bodovala Simona Horváthová (17), vyhrala zlato za skok do diaľky. Naša najúspešnejšia gymnastka s intelektuálnym znevýhodnením Gizela Billíková (36) svoju zbierku medailí dnes rozšírila o dve zlaté medaily (švihadlo, kužele) a dve strieborné medaily (lopta, stuha). Svoju tretiu medailu – striebro v časovke na 1 km si vybojoval cyklista Michal Štubňa (26). V bocci si naši špeciálni olympionici Milan Mikletič (17) a Daniel Filadelfi (16) vybojovali bronz v štvorhre.
» TLAČOVÁ SPRÁVA