Slovensko zažilo premiéru Majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád!

    8. septembra 2019 Nitra – Špeciálne olympiády Slovensko celoročne organizujú pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením rôzne projekty, tréningy a súťaže. Počas uplynulých dvoch dní však usporiadali prvé Majstrovstvá Európy a to v modernej gymnastike. Medzinárodné podujatie bolo o to významnejšie, že sa vôbec prvýkrát konalo v euroázijskom regióne. V Mestskej športovej hale v Nitre povzbudzovali diváci 50 gymnastiek z 12 krajín a našimi najúspešnejšími reprezentantkami sa stali Gizela Billíková a Romana Trízňová, ktoré si vo svojich vekových a výkonnostných divíziách vybojovali každá 5 najvzácnejších kovov.
    Pre Slovensko boli tieto majstrovstvá Európy výnimočné, lebo takéto medzinárodné podujatie pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením sme ešte u nás nehostili. ,,Naozaj si vážime, že Špeciálne olympiády Slovensko dostali šancu zorganizovať tieto majstrovstvá, boli nielen prvé na Slovensku, ale aj v celom euroázijskom regióne. Myslím, že túto príležitosť sme využili a ukázali sme, že vieme pripraviť takéto vrcholové podujatie. Samozrejme, mám veľkú radosť, že slovenské gymnastky zamiešali v boji o tituly karty a obstáli v konkurencii takých gymnastických veľmocí ako sú Taliansko, Rusko, či Veľká Británia,” povedala Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko a riaditeľka Organizačného výboru majstrovstiev.
Majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád sa zúčastnilo 50 gymnastiek z 12 krajín, Slovensko zastupovalo 6 reprezentantiek a 3 unifikované športovkyne. Všetky športovkyne boli rozdelené do výkonnostných a vekových divízií a súťažili v 5 disciplínach s náčiním. ,,Našimi najúspešnejšími gymnastkami sa jednoznačne stali Gizka Billíková a Roman Trízňová zo ŠK Arabeska, ktoré si zlato vybojovali v nasledovných disciplínach. Gizka s loptou, švihaldom, kuželami, stuhou a Romanka so švihadlom, obručou, loptou a stuhou. Obe získali zlato aj vo viacboji vo svojej vekovej a výkonnostnej divízií,” uviedla Mária Billíková, riaditeľka súťaže Majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád v modernej gymnastike. Na majstrovstvách mala premiéru aj unifikovaná gymnastika, kde spolu cvičili športovkyne s aj bez intelektuálneho znevýhodnenia. ,,V disciplíne spoločnej skladby s obručou obsadili prvé miesto Gizela Billíková, Romana Trízňová a unifikované partnerky Eva Sofia Vargová a Nela Billíková,” doplnila Mária Billíková.
    Podujatie si nenechal ujsť ani Mariusz Damentko, športový riaditeľ Special Olympics Europe Eurasia. ,,Som nadšený, z toho, ako boli profesionálne majstrovstvá pripravené, aké podmienky tu mali ako športovci s intelektuálnym znevýhodnením, tak aj ich tréneri, či rozhodcovia. Samostatnú pochvalu si zaslúžia dobrovoľníci, ktorí sa postarali o hladký chod celej súťaže. Slovensko môže byť rozhodne pre ostatné krajiny príkladom a verím, že v Nitre sa zrodila nova tradícia týchto majstrovstiev,“ uviedol Damentko.
Na Majstrovstvách Európy v modernej gymnastike Špeciálne olympiády verejnosti predstavili aj hovorcu našich športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorým sa stal strieborný plavec z Abú Zabí Peter Išpold. ,,K celému podujatiu sme pristupovali s veľkým rešpektom, o to viac nás teší, že sa zahraniční hostia na Slovensku cítili dobre. Napríklad reprezentantky z Fínska sa na sociálnej sieti podelili s pocitom, že prežili najkrajšie dni v živote, Britky si zase pochutili na našej kuchyni. Vynaložená energia sa vyplatila a verím, že gymnastky z Európy u nás čoskoro zase privítame,” uzavrela Eva Gažová, Národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. » TLAČOVÁ SPRÁVA