10. máj 2018 Bratislava – Špeciálne olympiády Slovensko zorganizovali už 18. ročník Majstrovstiev Slovenska v stolnom tenise. 65 športovcov s mentálnym postihnutím súťažilo v štyroch vekových kategóriách, v dvojhre, štvorhre, zmiešanej štvorhre, unifikovanej štvorhre a unifikovanom mixe.
» VÝSLEDKY
» POTVRDENIE LEKÁRA
» ROZLOSOVANIE ŽENY
» ROZLOSOVANIE MUŽI 2
Svet vnímajú inak, ale túžbu víťaziť majú rovnakú. A víťaziť chcú, ako sa ukázalo aj na 18. ročníku Majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád v stolnom tenise.
,,Sme radi, že podujatie dopadlo výborne a mohli sme vidieť mnohé skvelé výkony. Poďakovanie opäť patrí aj trénerom a rodičom, ktorých podpora a nadšenie sa prejavuje práve na výsledkoch, ktoré sú schopní naši športovci dosiahnuť,“ hovorí
Eva Lysičanová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.
Majstrovstiev sa zúčastnilo 65 športovcov s mentálnym postihnutím z celého Slovenska a súťažili v 5 disciplínach. Medzi ženami sa zúčastnila nádejná a najmladšia športovkyňa len 11-ročná Lea Sopóciová zo Spojenej školy v Bytči, ale aj najstaršia účastníčka 59-ročná Emília Fabiánová zo športového klubu Batizovský klúčik s rovnakým nasadením bojovala o prvenstvo vo svojej kategórií. Medzi mužmi dominovali len 13-ročný Šimon Jakuš zo Svätého Jura a 27-ročný Matúš Mikle z Levíc, ktorý aj so svojím partnerom Markusom Tonkovičom zvíťazili v unifikovanej štvorhre. Všetci traja spomenutí športovci sa pravidelne zúčastňujú aj ligových zápasov slovenského stolnotenisového zväzu. ,,Opäť sa nám podarilo usporiadať ďalšie úspešné športové podujatie kde sa po prvý krát v histórii špeciálnych olympiád v stolnom tenise súťažilo aj v unifikovanej štvorhre a unifikovanom mixe. (Unifikovaný šport je zlúčenie športovca/športovcov s mentálnym postihnutím a športovca/športovcov bez mentálneho postihnutia do jedného tímu.) Je to veľký krok vpred a dúfame, že čím ďalej tým viac sa nám bude dariť ísť touto cestou inklúzie aj v iných športoch” povedala Jana Gantnerová, projektová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
Špeciálne olympiády už v roku 2018 zorganizovali Majstrovstvá Slovenska v športoch ako florbal, plávanie, zjazdové a bežecké lyžovanie. Zabezpečujú taktiež vzdelávanie trénerov a prostredníctvom workshopov predstavia v roku 2018 ďalšie športy ako boccia, snežnice, tenis či bedminton. Na rozvoji hnutia sa veľkou mierou podieľajú aj členovia Predsedníctva Špeciálnych olympiád, ktorými sú: Ján Barczi predseda predstavenstva Tipos, a.s., Anton Siekel prezident Slovenského olympijského výboru, Filip Šebo, Soňa Lexmanová, Yvetta Macejková, Iva Štubňa, Daniela Červeňová, Sylvia Stehová a Mária Billíková.
Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko
Vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, kolieskové korčule, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie a iné.
Združuje 42 klubov, 15 športových odvetví, 3 300 športovcov, 120 rodinných príslušníkov, 1 200 dobrovoľníkov. Združenie Špeciálne olympiády Slovensko je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.
Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokáže hnutie špeciálnych olympiád napĺňať svoj cieľ.