20. decembra 2019 Bratislava – Počas vyhlásenia výsledkov tradičnej ankety Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov Športovec roka 2019 vyzdvihli organizátori aj výkony športovcov Špeciálnych olympiád Slovensko. Gymnastka Gizela Billíková a cyklista Michal Štubňa patrili na Letných svetových hrách v Abú Zabí k naším najúspešnejším reprezentantom.
    Pre Slovensko boli marcové Svetové hry Špeciálnych olympiád v Abú Zabí historicky najúspešnejším podujatím. Našim reprezentantom sa podarilo vybojovať 35 medailí – šesť bronzových, sedemnásť strieborných a dvanásť zlatých. ,,Gymnastka Gizka Billíková získala tri zlaté medaily a dve stieborné. Cyklista Michal Štubňa si z hier odniesol jedno zlato a jedno striebro,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.
    Tieto výkony sa rozhodli oceniť športoví redaktori Slovenského syndikátu novinárov v rámci ankety Športovec roka a športovcom s intelektuálnym znevýhodnením ceny odovzdala Zuzana Rehák Štefečeková, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko. ,,Som neopísateľne dojatá a hrdá. Je to krásne uznanie za všetko, čo sme ako rodina do Gizky vložili. Veľmi ma teší, že aj takto sú zviditeľnení športovci s intelektuálnym znevýhodnením,” reagovala Emília Billíková, Gizkina mama a trénerka. ,,Som šťastná, bolo to tu krásne,” usmievala sa šampiónka Gizka Billíková, ktorá má Downov syndróm. ,,Je to veľká satisfakcia aj pre nás rodičov, pretože to sú výsledky dlhoročnej práce s tým naším chlapcom. Od útleho detstva až po súčasnú dospelosť. Venovali sme sa mu a viedli sme ho k športu od malička. To, že začal aktívne športovať, bol jeden z rozhodujúcich činiteľov v jeho živote, pretože šport ho učil pravidlám a disciplíne. Pre ľudí s autizmom sú takéto návyky nesmierne dôležité, oveľa ľahšie sa tak dokážu zaradiť do spoločnosti. Šport je rozhodne zdravá terapia, vďaka ktorej aj má možnosť zažiť pocit úspechu, ktorý posúva každého z nás,” zhodnotil Ivan Štubňa, Michalov otec. ,,Užil som si celý večer, veľmi som sa na túto akciu tešil,” dodal Michal Štubňa, ktorý je nielen úspešným cyklistom, ale aj zjazdovým lyžiarom. Počas sviatkov bude trénovať a pripravovať sa na Zimné národné hry Špeciálnych olympiád Slovensko, ktoré budú vo februári 2020 na Štrbskom plese.
» FOTO