11. ferbuára 2020 Štrbské Pleso – Najväčšie športové podujatie roka majú za sebou Špeciálne olympiády Slovensko, organizácia premiérovo pripravila Zimné národné hry v piatich športoch. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, pričom okrem Slovenska na nich malo zastúpenie aj Česko, Rakúsko a Maďarsko. Na Štrbskom Plese súťažili v bežeckom a zjazdovom lyžovaní a v behu na snežniciach, v Kežmarku sa predstavili v krasokorčuľovaní a v Spišskej Novej Vsi v rýchlokorčuľovaní.
    Špeciálne olympiády Slovensko zorganizovali prvé a rovno najväčšie podujatie tohto roka. Zimné národné hry pripravili na troch miestach – na Štrbskom Plese, v Kežmarku a v Spišskej Novej Vsi. Začali sa slávnostným otváracím ceremoniálom, ktorý spestrilo vystúpenie folklórneho súboru Maguráčik z Kežmarku. ,,Sme veľmi radi, že Zimné národné hry sa nám podarilo pripraviť v takomto rozsahu. Súťažilo sa v piatich športoch a hoci nám počasie – sneženie a silný vietor hlavne na Štrbskom plese skomplikovalo celý program, napokon sme všetko zvládli a naši športovci opäť ukázali veľké srdce a to, že chuť víťaziť máme všetci rovnakú,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Krasokorčuľovanie sa konalo na zimnom štadióne v Kežmarku, s podporu mesta Kežzmarok a na súťaže sa prišli pozrieť aj miestni škôlkári a školáci. V Spišskej Novej Vsi súťažili rýchlokorčuliari.
    Zimných národných hier sa zúčastnilo vyše 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením – 51 súťažiacich v behu na lyžiach, 55 v behu na snežniciach, 38 v zjazdovom lyžovaní, 12 krasokorčuliarov a 4 rýchlokorčuliari. Do hier sa zapojili aj súťažiaci z Česka, Rakúska a Maďarska. ,,Zimné národné hry boli zároveň kvalifikačným podujatím na Zimné svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré budú v roku 2021. Naši športovci vedeli, že musia podať čo najlepšie výkony, aby sa mohli nominovať na tento veľký športový sviatok. Môžeme rozhodne skonštatovať, že mnohí prekročili svoje limity a zaslúžene sa tešili zo svojich úspechov,” doplnila Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Počas súťaží a sprievodného programu organizátorom pomáhalo 30 dobrovoľníkov, študentov z Katedry špeciálnej pedagogiky Prešovskej univerzity. ,,Sme šťastní, že prišli a nás podporili. Celé podujatie sme si naplno užili a tešíme sa zo získaných medailí,” dodal Peter Išpold, hovorca športovcov s intelektuálnym znevýhodnením Špeciálnych olympiád Slovensko.
» FOTO » MONITORING ZIMNÉ NÁRODNÉ HRY 2020
    Štarovné listiny a výsledky:
» Štartovné listiny – Bežecké lyžovanie
» Štartovné listiny – Zjazdové lyžovanie
» Štartovné listiny – Snežnice » Výsledková listina finále – Bežecké lyžovanie
» Výsledková listina finále – Zjazdové lyžovanie
» Výsledková listina finále – Snežnice
» Výsledky rýchlokorčuľovanie
» Výsledky krasokorčuľovanie
    Propozície a prihlasovacie formuláre:
» PRIHLÁŠKA
POZOR!!! Prihlášku musí vyplniť každá osoba, ktorá buď športuje, alebo doprevádza športovcov. Aj šofér, alebo iné osoby!!! » ZDRAVOTNÝ FORMULÁR (PDF) » KRASOKORČUĽOVANIE – OBSAH PROGRAMU JEDNOTLIVCOV